1. Pred saunovaním vypite pohár vody alebo aj dva. Tekutiny doplňujte pravidelne po celú dobu vašej návštevy sauny.

2. Aj pred prvým vstupom je vhodné sa osprchovať. Pred vstupom do sauny sa odporúča osušiť si pokožku. Potenie bude potom intenzívnejšie. Na ležanie si so sebou do sauny berte prestieradlo alebo osušku.

3. V saune si potom len ľahnite na podložku a relaxujte. Ležanie je vhodnejšia pozícia, pretože sa tak vyhnete výrazným teplotným rozdielom v saune.

4. Dĺžka pobytu v saune je na vás, obľúbený interval je zhruba 15 minút.

5.  Po opustení sauny je vhodné sa osprchovať vlažnou vodou a následne sa schladiť pod studenou sprchou, prípadne v bazéne. Nezabudnite opäť na vodu, prípadne iné nealkoholické nápoje. Odpočiňte si podľa potreby. 

7. Cyklus prehriatia a schladenia môžete opakovať podľa potreby. Po poslednom schladení je vhodné sa opäť umyť, tentokrát aj mydlom.

8. Teraz môžete v kľude odpočívať v relaxačnej miestnosti, dať si ľahké jedlo a vychutnávať blahodarné pocity, ktoré sauna často vyvoláva

Čomu sa vyvarovať

1. Aj keď majú Fíni možno najlepšiu vodku na svete, je dobré s konzumáciou alkoholu počkať kým neopustíte saunu. Zabránite tak prílišnej dehydratácii organizmu, preťaženiu srdca a ľahšie si udržíte odstup od rozpálených kachlí. 

2. Pokiaľ ste aktuálne chorí, radšej návštevu sauny odložte. Sauna urýchľuje priebeh chorôb, a zároveň vysiluje organizmus, čo u oslabeného organizmu môže viesť až k fatálnemu zvýšeniu teploty či šoku. Aby toho nebolo málo, v saune ľahšie rozšírite svoje choroboplodné zárodky v uzavretom priestore – odporúčame vám, aby ste boli vo verejnej saune ohľaduplní k ostatným.

(zdroj)